Občanské sdružení IQ Roma servis zahájilo výstavu amatérských fotografií vytvořených mladými romskými středoškoláky pod názvem Amaro Dživipen. Fotografie zachycují momenty ze života tří hlavních fotografů. Výstava potrvá do 4. července 2014 v prostorách IQ Roma servisu na Vranovské 45 v Brně. Fotografie vznikly v rámci fotokroužku vedeného v IQ Roma servisu dvěma dobrovolníky Jakubem Niesnerem a Ondřejem Šálkem. Tito dva pseudohipsteři, nadšenci do fotografie a pedagogové samouků strávili ve fotokroužku během 4 měsíců 30 hodin a průběžně napomohli vzniku přes 1200 fotografií. 

Brno 19. června 2014 – občanské sdružení IQ Roma servis zahájilo výstavu amatérských fotografií vytvořených mladými romskými středoškoláky pod názvem Amaro Dživipen. Fotografie zachycují momenty ze života tří hlavních fotografů. Výstava potrvá do 4. července 2014 v prostorách IQ Roma servisu na Vranovské 45 v Brně.
Fotografie vznikly v rámci fotokroužku vedeného v IQ Roma servisu dvěma dobrovolníky Jakubem Niesnerem a Ondřejem Šálkem. Tito dva pseudohipsteři, nadšenci do fotografie a pedagogové samouků strávili ve fotokroužku během 4 měsíců 30 hodin a průběžně napomohli vzniku přes 1200 fotografií. 


Ve fotokroužku se vystřídalo 8 studentů středních škol, které táhla zvědavost a touha proniknout za oponu magické přitažlivosti fotografie. Výstavu Amaro Dživipen nakonec tvoří fotografie třech z nich.
David Lacko to měl zdánlivě ze všech nejsnazší, neb už párkrát fotošopoval, ale i přesto se snažil pochopit každý technický detail, učil se fotografické trpělivosti a jeho docházka byla víc než stoprocentní. Jeho fotografie snoubí nejen technickou zručnost, ale i touhu po experimentu a nahlédnutí za barikádu zaběhnutých pravidel. Zato Melanie do svých fotografií dokáže vtěsnat svoji těkavou povahu, kdy spoléhá víc než na technickou preciznost, na svoji vnitřní intuici a fotografický smysl. Přesto však její fotografie nepostrádají obdivuhodný cit pro detail. Do třetice všeho dobrého David Horváth, který se díky své učenlivosti naučil nejen technické zdatnosti, ale především pomocí fotografie objevuje svět kolem něj, ať už na sebe bere jakoukoliv podobu.
Nejsme fotoškola, nezaměřujeme se na výsledek, není to honba za dokonalou fotkou. Ať už je fotografie jenom pouhou volnočasovou aktivitou anebo kompasem v nestálém světě, tak stále věříme, že má smysl se jí věnovat. Nikdo netvrdí, že před našima očima roste nová generace romských fotografů, ale to neznamená, že něco podobného je zcela nemožné. Ostatně při letmém pohledu na vystavené fotografie je samotná možnost, že podobně začínal i mladý Šibík s Koudelkou, o něco přítomnější. A za to má smysl bojovat.                                           Jakub Niesner a Ondřej Šálek

 


Věříme, že i mladiství ze sociálně vyloučených skupin nejen že mohou, ale měli by vyprávět svoje vlastní příběhy svými vlastními slovy.
Výstava byla pořádána za finanční podpory Nadace Telefónica O2 Think Big a projektu a projektu Společně pro úspěch Romů na trhu práce (z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost).

Kontakt:
Klára Hamplová
vedoucí Centra vzdělávání a profesních ambicí
IQ Roma servis, o. s.
Vranovská 45, Brno
e-mail: klara.hamplova @ iqrs.cz
tel: + 420  608  539 323
 

Sdílej knihovnu

Facebook Twitter Youtube More...