Brno 16. února 2015

Nežít ve stínu

Brno-16. 2. 2015 – Dnes IQ Roma servis ve spolupráci s brněnským tvůrčím fotografem Tomášem Škodou zahájili výstavu fotografií „Nežít ve stínu“. Fotografie zachycují život a profese lidí, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnosti, ale běžní lidé žijící v Jihomoravském kraji. Zahájení výstavy probíhá 16. února 2015 od 17 hod v brněnském Nákupním centru Královo Pole.

Vladimír, Katka, Mirek a další lidé na fotografiích jsou běžní lidé, kteří zabezpečují svou rodinu, pečují o své bydlení a chodí do práce.  V pracovním kolektivu jsou přijímáni dobře, doma řeší obvyklé životní výzvy a ve svém okolí působí jako běžní sousedé. Když ovšem vyjdou mimo okruh svých známých, sledují televizi, čtou komentáře na sociálních sítích, zjišťují, že jejich barva kůže a příslušnost k romské etnicitě z nich dělá temný stín společnosti.

Chtěla jsem ukázat, že i Romové pracují a starají se o svou rodinu. Že jsme normální lidé. Žijeme běžný život.

Kateřina Kollariková

 

Výstava představuje část lidí, kteří se odvážili dát veřejně najevo, že nechtějí být vnímání jako stín společnosti a chtějí ukázat, že i oni jsou plnohodnotným členy společnosti. Lidé na fotografiích jsou Romové, kteří vědí, na co všechno může mít barva jejich kůže ve společnosti vliv. Proto se rozhodli, že veřejně podpoří myšlenku evropského projektu Roma Matrix. Projekt Roma Matrix si klade za cíl boj proti rasismu, netoleranci a xenofobii vůči Romům a zvýšení jejich integrace skrze akční programy napříč Evropou. Roma Matrix je veden Migration Yorkshire a je partnerstvím 20 organizací z 10 členských zemí EU, v nichž žije 85 % romské populace Evropské unie.

V práci na tomto projektu jsem se snažil zachytit romské pracovníky a jejich rodiny jako běžné lidi se svými příběhy běžného života, který se neliší od ostatních. Doufám, že tento projekt poslouží jako odpověď na negativní reakce české společnosti na Romy.                                                                                                                                                Tomáš Škoda

Výstava „Nežít ve stínu“ se stane putovní a věříme, že fotografie, které mají skutečný příběh osloví velkou část veřejnosti.

Termíny výstavy a vernisáže:

·         Nákupním centrum Královo Pole, Cimburkova, Brno-Královo Pole, vernisáž 16. 2. 2015 od 17 hod, výstava potrvá do 26. února 2015.

·         Obchodní centrum Max, Kubíčkova, Brno-Bystrc, vernisáž 27. února 2015 od 17 hod, výstava potrvá do 13. března 2015

 

Tato výstava byla podpořena z projektu Roma MATRIX. Roma MATRIX je evropský projekt, který si klade za cíl boj proti rasismu, netoleranci a xenofobii vůči Romům a zvýšení jejich integrace skrze akční programy napříč Evropou. Roma MATRIX je veden Migration Yorkshire a je partnerstvím 20 organizací z 10 členských zemí EU, v nichž žije 85 % romské populace Evropské unie.

 

Kontakt:

Martin Máša – koordinátor výstavy, IQ Roma servis, Vranovská 45, Brno

martin.masa@iqrs.cz, tel.: 731 504 683

Sdílej knihovnu

Facebook Twitter Youtube More...