Příběh fotbalisty Honzy

Po, 13/01/2020

Honza je mladý kluk, který navštěvuje naše služby od roku 2014. Honzu vychovává babičky a společně žijí nedaleko organizace v sociálně vyloučené lokalitě. Lokalita samotná a její blízké okolí jsou rizikové pro výskyt sociálně-patologických jevů, proto jsou místní děti a mládež více ohroženy výskytem těchto jevů. Děti a mládež vyrůstající v sociálně vyloučených romských lokalitách se převážně setkávají s obtížnou socioekonomickou situací, díky které mají omezený přístup k službám kvalitního trávení volného času a vzdělání (placené kroužky, nákladné doučování) a minimální kontakt mimo komunitu. Jak Honza říká, díky sportu nechce kouřit a nekouří, což není úplně obvyklé a vzhledem k jeho věku a prostředí kde se pohybuje. Miluje fotbal a nedokázal by bez něj žít. V tomto sportu se hodně realizuje. Účastní se všech turnajů, které na Plácku pořádáme. Občas se mu podaří se svými kamarády zorganizovat menší zápasová utkání, kde kluci mezi sebou poměřují své fotbalové síly. V rámci turnajů, které jsme uskutečnili pod záštitou projektu prevence kriminality se Honza aktivně zapojoval. Dokázal si seskupit kamarády, aby spolu utvořili tým, jehož on byl kapitánem. Je vždy rád, že se účastní hodně lidí a celá atmosféra navozuje profesionálnější charakter.          

Turnaje již mají v naší organizaci tradici a klienti se vždy v hojném počtu zúčastní. Během prázdnin jsme na Plácku realizovali i fotbalový kroužek, který vedl dobrovolník, který zároveň trénuje mladé dorostence za FC Zbrojovka Brno. Naším cílem je klienty zapojit do mainstreamových fotbalových týmů tak, aby mohli se ve fotbalovém talentu dále rozvíjet. Klienty na Plácku toto léto navštívil i profesionální hráč a nynější šéftrenér přípravky Vladimír Chaloupka. Tyto aktivity můžeme realizovat díky finanční podpoře města Brna.

Po skončení projektu proběhl evaluační rozhovor, kde Honza vyzdvihl to, že na sportovních a preventivních aktivitách, děti mezi sebou mohou změřit své síly s ostatními a zároveň se dozvědět něco z preventivních workshopů. Nejvíce ho letos zaujal workshop na téma trestních činů a jejich právních důsledků. Nakonec Honza dodal, že je moc rád, že takový prostor jako Plácek je a že zde může chodit trénovat fotbal nebo si někdy přijít jen tak pokecat s pracovníky nebo s kamarády.    

 

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...