Komu se o prázdninách nelenilo, tomu se zelenily LOVE

Pá, 09/11/2018

Plácek se proměnil v banku, klub v aukční síň a studentky z programu Gendalos v bankéřky. Od července do začátku září u nás probíhala hra Komu se nelení, tomu se zelení, která děti od 6 do 15 let vedla ke spoření a rozvíjela jejich finanční gramotnost.

 

Možnost vydělat si herní peníze LOVE děti nadchla, hned první den přišlo 16 zájemců a celkově se jich do hry zapojilo 74. Vydělané LOVE mohly děti hned utrácet nebo si je spořit a díky úroku zvyšovat jejich hodnotu. Spoření probíhalo v herní bance, kterou obsluhovaly dvě brigádnice - klientky programu Gendalos.

 

Ze středoškolských studentek se staly bankéřky

 

Dívky jsme vybrali z 9 zájemců, rozhodly jejich zkušenosti s prací s dětmi a zájem o finanční gramotnost. Novopečené bankéřky jsme zaškolili, seznámili s hrou a také s potřebou vést si výkaz práce. Pak už každý všední den po dobu letních prázdnin otevíraly herní banku, kam si mohly děti po založení fiktivního účtu ukládat vydělané LOVE.

 

Banka byla otevřená vždy hodinu na začátku otevírací doby Plácku a hodinu na konci, mezitím mohly děti v rámci pracovní doby vydělávat LOVE nebo je naopak utrácet. Součástí hry byly i pokuty za porušení pravidel.

 

Děti vydělávaly a chodily na rekvalifikační kurzy

 

Mezi nejpopulárnější možnosti, jak si vydělat LOVE, patřil úklid na Plácku a asistence a přebírání zodpovědnosti při aktivitách. Mezi další možnosti patřilo plnění úkolů na stanovištích nebo účast na rekvalifikačním kurzu psaní, který podporuje rozvoj dovedností.

 

Rekvalifikační kurzy byly celkem čtyři. Čtecího se zúčastnilo 6 klientů, cirkusového 19, preventivního 13 a FIE (metody k řešení problémů) 9 dětí.

 

A vydělané LOVE také utrácely

 

Kromě spoření v bance měly děti možnost LOVE rovnou utrácet. Nejčastěji si v obchůdku na Plácku kupovaly pití a drobné sladkosti, v klubu si kupovaly čas na počítači nebo písničky v jukeboxu. Mohly si také kupovat drobné pomůcky k aktivitám. Učily se tak poznávat hodnotu věcí, které používají, a celkově hospodaření s penězi.

 

Spoření v bance se ale opravdu vyplatilo. Deset dětí, které si vydělaly nejvíce LOVE, se na konci hry zúčastnilo závěrečné aukce v klubu. V nabídce byly sportovní a školní potřeby i lístky do kina. Kdo za věc nabídl nejvíce LOVE, ten ji získal. Nikdo ze spořivých nakonec neodcházel z prázdnou.

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...